Mamul, rekord megtekintése [ ID: 200 ]
 
A szerk.
 
ellenállási jog 
 
lat. ius resistendi 
 

Az 1222. évi →Aranybulla 31. cikkelyében megfogalmazott elv, melynek értelmében a főpapoknak és a világi főuraknak joguk van hűtlenség vétke nélkül szembeszegülni a →királlyal, ha az nem tartja meg a kiváltságlevélben foglaltakat. Az ~ egyfelől a →jog hűbéri felfogásában, másfelől a kánonjogban gyökerezik. Az előbbi szerint a hűbérurat és hűbéresét, az uralkodót és alattvalóit kölcsönös hűség kapcsolja össze, mely mindkét félre nézve csak addig kötelező, ameddig a másik is tartja magát hozzá. Az ~ egyházi megalapozását VII. Gergely pápa szolgáltatta azzal, hogy a pápa által zsarnoknak nyilvánított király alattvalóit feloldotta a hűségeskü kötelezettsége alól. Az ~ csírája felfedezhető már István király Intelmeinek azon passzusában, mely szerint „ha haraggal, gőgösen, gyűlölködve, békétlenül kevélykedsz az ispánok és főemberek fölött, a vitézek ereje bizonnyal homályba borítja a királyi méltóságot, és másokra száll királyságod”. A szerződéses hatalalomátruházás gondolata és a királyi hatalom ellenőrzésének joga fogalmazódik meg →Kézai Simon krónikájának communitas-elméletében.

Az ~ kinyilvánításának célja a királyi hatalom korlátozása volt, ám konkrét eszközeit az Aranybulla nem fogalmazta meg. Két későbbi megújítása (1231, 1267) az ellenállási záradékot elhagyta, 1351-től azonban →koronázásakor minden király az eredeti cikkelyeket erősítette meg, ily módon az ~ a rendi alkotmány alapelemévé vált. A →Tripartitumba – immár minden →nemesre kiterjesztve – a nemesség negyedik sarkalatos jogaként került bele. Az addig csak elvi lehetőségként létező ~ra elsőként Bocskay István, majd Thököly Imre és II. Rákóczi Ferenc hivatkozott ténylegesen. A mo.-i nemesség az 1687. évi országgyűlésen, az erdélyi pedig 1691-ben, a →Diploma Leopoldinumban kényszerült lemondani róla.
 
Kiadások
 

 
Irodalom
 
Holub József, A magyar alkotmánytörténet vázlata, I, Pécs, 1944; Gerics József, A korai rendiség Európában és Magyarországon, Bp., 1987.
 
Besorolás
 
 
Közigazgatás
 
Ha személy:
Születési hely, idő
Halálozási hely, idő
Enciklopédikus besorolás
Történeti Magyarország
Kor, időkör
13/1
MaMűL
oldal
Dátum
2014-03-12 00:00:00
Jóváhagy
Lektor
 
Vissza a listához Hozzászólás a szócikkhez

© MTA BTK, 2014