Mamul, rekord megtekintése [ ID: 262 ]
 
Madas Edit
 
iskoláskönyv, kéziratos (középkori) 
 
 
 

Kéziratos iskoláskönyveknek azokat a →kódexeket tekintjük, melyek iskolai oktatás céljára készültek, s melyeknek anyagát a tanár s a diákok közösen dolgozták fel →kolostori iskolákban, →káptalani iskolákban vagy →plébániai iskolákban. A tananyag az alapfokú latintanulástól a teológiáig terjed. A kötetekre jellemző, hogy általában kolligátumok, a különböző másolóktól származó műveket utóbb kötötték egybe. A művek nagy részét a jobb megjegyezhetőség végett versben írták. A tanári magyarázatot a →glosszák jelzik, melyek között sok magyar szó található. A magyar középkorból a következő szorosabb értelemben vett iskoláskönyvek maradtak fenn:

1. Esztergomi iskoláskönyv (1170 k., Esztergomi Főszékesegyházi Kvt., Ms III 184)

23 levél. Egy Énekek énekéhez írott kommentár mellett grammatika-, retorika-, dictamen- és computusjegyzetet tartalmaz. (Ebben található az ún. →Esztergomi „rövid” krónika nyolc Árpád-házi királyunk temetkezési helyének feljegyzésével. Hitelességét többen kétségbe vonják.) A kötet középkori esztergomi készítése és használata is vitatott.

2. Esztergomi iskoláskönyv (1419–23, Bécs, Schottenstift, Cod. 305)

143 levél. A kódex Zákáni Tamás magisztersége idején készült az esztergomi székesegyházi iskolában, a tananyagot másoló diákok neve is szerepel benne. A grammatikát Johannes de Garlandia két terjedelmes hexameteres tankölteménye képviseli, a Verba deponentialia és a Synonyma, az utóbbi magyar →glosszákkal. Asztronómiai és naptárszámítási anyaga is gazdag: Sacrobosco Sphaera mundi c. munkája mellett Johannes de Polonia, Johannes de Erfordia és Alexander de Villa Dei computusait is tartalmazza. De helyet kaptak a kötetben verses egszségügyi tanácsok és egy kis verses teológiai kézikönyv (Summa de Summula Raymundi) is.

3. Esztergomi iskoláskönyv (1465–76, OSZK, Cod. Lat. 410)

224 levél. A kötetet a teológiai anyag túlsúlya jellemzi, prédikációk mellett értekezéseket tartalmaz elsősorban a szentségekről, a miséről és a szent keresztről, de van benne naptárszámítás és egy kommentált-glosszázott verses Tízparancsolat is.

4. Laskói Demeter iskoláskönyve (1427–35, Šibenik, ferences könyvtár, Cod. 10)

268 levél. Feltehetően a pécsváradi bencés kolostori iskolában készült, ismertségét egy ötsoros magyar nyelvű verses imádságnak köszönheti. E kötetnek is nagyobb része teológiai tartalmú: egy Tízparancsolat-magyarázat, bibliai történetek, szentek legendái, verses értekezés a világ megvetéséről, a bűnbánatról és az utolsó ítéletről, de itt is olvasható egy tanköltemény az egyházi év ünnepeinek rendjéről s egy verses naptárszámítás.

5. Weresmarthy Ipoly tankönyve (1431–37, ÖNB, Cod. 3979)

193 levél. Az összeállítás a pécsi székesegyházi iskolában készült, és Bernardus de Parentinis miséről írt kompilációját, Henricus de Frimaria Tízparancsolat-magyarázatát, Guillelmus de Lanicea Dieta salutis c. művét és Iohannes de Erfordia gyónásról szóró értekezését tartalmazza.

6.Szalkai-kódex.

 
Kiadások
 

 
Irodalom
 
Petrovich Ede, Veresmarthy Ipoly pécsi kódexe, ItK, 1968; Mészáros István, A 12. századi esztergomi diákjegyzet, Bp., 1973; Holl Béla, Egy ismeretlen középkori iskoláskönyv és verses magyar nyelvemlék 1433-ból, MKsz, 1984; Madas Edit, Esztergomi iskoláskönyv a 15. sz. első negyedéből, in Művelődéstörténeti tanulmányok a magyar középkorról, szerk. Fügedi Erik, Bp., 1986; Mészáros István, Középkori hazai iskoláskönyvek, MKsz, 1986; András Németh, Learning and preaching in Central Europe. The Evidence of a late medieval rhyming Decalogue, Annual of Medieval Studies at CEU, vol. 11, Bp., 2005.
 
Besorolás
 
 
könyv
 
Ha személy:
Születési hely, idő
Halálozási hely, idő
Enciklopédikus besorolás
Iskolatörténet
Kor, időkör
középkor
MaMűL
oldal
Dátum
2014-03-12 00:00:00
Jóváhagy
Lektor
 
Vissza a listához Hozzászólás a szócikkhez

© MTA BTK, 2014