Mamul, rekord megtekintése [ ID: 3627 ]
 
Zsupán Edina
 
Vitéz János könyvtára 
 
 
 

A legjelentősebb mo.-i humanista könyvtár a 15. sz.-ban. Egykori nagysága megbecsülhetetlen, a fönnmaradt 35-40 kötet a születőben lévő magyar →humanizmus páratlan dokumentuma. Állományát főként antik auktorok (történetírók, retorikai szempontból fontos művek, asztrológiai, filozófiai munkák), ókeresztény és kortárs szerzők (Bésszarión) latin nyelvű művei alkották. Görög nyelvű kódexnek nincs nyoma a könyvtárban.

Vitéz János a könyvtár valódi kiépítését váradi püspökként (1445–65) kezdte el, ösztönzőleg hathatott rá ebben a püspöki udvar Vitéz olasz elődei (Andrea Scolari, Giovanni de Dominis) által kialakított légköre. Talán birtokába került néhány kötet Pier Paolo Vergerio könyvtárából, és saját bibliotékájába olvasztotta a váradi püspöki könyvtár néhány kódexét is, mint pl. →Benedek püspök (1291–96) könyvét, a legkorábbi fennmaradt, Váradon használt kódexet. Az állomány jelentős részét külföldön, főként Firenzében vásárolta. Vespasiano da Bisticci legjelesebb vásárlói között emlékezik meg róla →Janus Pannonius és →Handó György mellett. Tudósítása szerint a főpap elsősorban azt kívánta, hogy kódexei szépek, szövegük pedig jó legyen. A könyvtárából fönnmaradt háromkötetes Livius-sorozat a korabeli firenzei könyvfestészet kimagasló emlékei közé tartozik. Vitéz Váradon is készíttetett könyveket bibliotékája számára. A kolofon tanúsága szerint Tertullianus Apologeticusát Polánkai Bereck másolta 1455-ben, Váradon. Ugyanebben a körben születhetett az I. Leó pápa beszédeit tartalmazó kötet és a Victorinus-kódex is. Az utóbbi gótikus stílusú, Bécs felé mutató illuminációja feltehetőleg kivételt képez a mo.-i provenienciájú Vitéz-kódexek között, amelyek többnyire díszítetlenek. Jellemző, hogy Vitéz címere kizárólag az Itáliában illuminált könyvekben bukkan föl. Váradon keletkezett a Leveleskönyv fönnmaradt eredeti példánya is. Scriptora talán a szerkesztő, →Ivanich Pál volt, a margójegyzetek azonban részben magától Vitéztől származnak. Vitéz könyvtárát kortársak neki ajánlott művei is gazdagították (pl. Georg Peuerbach, Tabulae Varadienses; Galeotto Marzio, De homine; Arisztotelész, De Coelo Ioannész Argüropülosz fordításában; Gaspar Tribrachus, Eclogae; Bartolomeo Fonzio, De poenitentia; Miklós modrusi püspök, Tractatus philosophicus).

A főpap gondos filológusként kontrollpéldányok segítségével emendálta kódexeit, a javítás helyét és dátumát gyakran rögzítette az utolsó oldalon, és szignálta a bejegyzést. Sajátos jelzésrendszere volt, főként vörös tintával dolgozott, írása jellegzetes, jól azonosítható. A címerek mellett éppen ezért bejegyzései tették lehetővé később a Vitéz-kötetek azonosítását. Jó szövegei miatt kódexeit külföldről (Bécsből, Krakkóból) is kölcsönkérték. A margójegyzetek arról tanúskodnak, hogy a főpap tankönyvként és munkaeszközként is használta könyveit. A néhány görög bejegyzés azt mutatja, hogy Vitéz nem vagy nagyon kevéssé tudott görögül.

A könyvtár természetes hátterét képezte a Vitéz körül kialakult, jellegében Bésszarión római akadémiájához közelítő contubernium életének. Manilius Astronomiconját a bejegyzés szerint Vitéz Galeotto Marzióval együtt emendálta 1469-ben, ami azt sejteti, hogy a szövegek javítása is részét képezhette a tudós társaság tevékenységének.

Vitéz könyvtára ösztönző példaként állhatott Hunyadi Mátyás előtt. A király a főpap halála után könyveit vlsz. nem konfiskálta, a legszebb Vitéz-kódexek 1476-ban még bizonyíthatóan Esztergomban voltak. Johannes Beckensloer, a Vitézt követő esztergomi érsek ugyanis, amikor 1476-ban átállt III. Frigyeshez, magával vitte azokat Bécsbe, majd pedig Salzburgba. Csupán bizonyos kötetek kerültek később – ismeretlen módon – a →Corvina könyvtárba.

 
Kiadások
 

 
Irodalom
 

Hoffmann Edith, Régi magyar bibliofilek [1929], kiad. Wehli Tünde, Bp., 1992; Klára Csapodi-Gárdonyi, Die Bibliothek des Johannes Vitéz, Bp., 1984; Csapodi Csaba, Vitéz János könyvtára, in Madas Edit, Monok István, Könyvkultúra Magyarországon. A kezdetektől 1800-ig, h. é. n. [Bp., 1998], 22003; Csillag a holló árnyékában. Vitéz János és a humanizmus kezdetei Magyarországon, kiáll. kat., szerk. Földesi Ferenc, Bp., 2008; Zsupán Edina, Csontosi János szerepe Vitéz János könyvtárának rekonstruálásában, MKsz, 2009.

 
Besorolás
 
 
könyvtár
 
Ha személy:
Születési hely, idő
Halálozási hely, idő
Enciklopédikus besorolás
Művelődéstörténet
Kor, időkör
MaMűL
12. kötet
oldal
472
Dátum
2014-03-27 00:00:00
Jóváhagy
Lektor
 
Vissza a listához Hozzászólás a szócikkhez

© MTA BTK, 2014